Babylonské visuté zahrady na českých balkonech

Aero-hydro-ponie v moderním pojetí

Čím dále učím MB, tím více se lidé ptají na řešení jak sehnat zdravé ovoce a zeleninu. Tato touha lidí po zdravém jídle na jedné straně  a zároveň časté zmínky o visutých zahradách ve starých knihách, mě přivedla k nápadu: Když mohli mít visuté zahrady ve starověku v Babylonu, proč bychom je nemohli mít dnes na každém balkoně? Na rozdíl od moderních "vědců" ve visuté zahrady Babylonu stoprocentně věřím a nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat i našem "moderním", v pravdě však velice  upadlém světě. Co říká Viki?

Visuté zahrady Semirmidiny
Visuté zahrady Semiramidiny(také označovány jako Visuté zahrady babylónské) jsou jeden ze sedmi divů světa.Podle pověsti byly vybudovány pro královnu Semiramis, která vyrostla v zelené Médii a proto Nabuchodonozor II. přikázal kolem roku 600 př. n. l. postavit visuté zahrady na terasách paláce, aby ji potěšil. O jejich existenci však neexistují nezvratné důkazy. Zahrady popisovali zejména starořečtí historikové, mimo jiné Strabón a Diodóros Sicilský. Podle zmíněných popisů byly zahrady zavlažovány prameny vody, které stékaly dolů po hradbách a zavlažovaly tak všechny rostliny.

Královnu Semirmidinu sice doma nemám, na to je moc skromná, ale moje zahrady se jí také jistě budou líbit a bude z nich jistě nadšená:) I začal jsme tedy nakupovat věci a  montovat  v dílně podle toho jak jsem si věc představoval. Šel jsem do krámu s vodovodníma věcma a koupil rouru 170 mm průměr 3 metry dlouhou. Ufiknul jsme z ní 2 metry  aby moc na balkoně nevyčnívala z poza zábradlí. Mělo to háček, čerpadlo které jsem k tomu měl, tlačilo jen do metru a půl. Udělal jsem tedy výtlak z lahve od vody a z ledničkového kompresoru. Fungovalo to bezvadně. Po instalaci na balkon to ale byla katastrofa, vypadalo to hrozně  a zcela jistě by to poutalo pozornost celého okolí. Brzy by přišel správce domu a tuhle srandu by mi jistě zatrhl. Slovo dalo slovo, malé ponorné čerpadlo místo ledničkového kompresoru to obslouží jistě lépe, spokojil jsme se tedy s metrem a půl trubkou a tím pádem i s čerpadlem, které to v pohodě vytlačí. Vodu bychom tedy měli z krku, ale nejsme žádní troškaří a nebudeme se hrabat se špinavou hlínou, když tu máme moderní technologie.:)

Moderní technologie hydroponie - aero-hydro-ponie
Hydorponie - to je technologie, se kterou udělal čuba ze Slušovic díru do světa. To se vezme kamenná drť, do ní se nasází kytky jako do země a celé se to zalévá živným roztokem. Má to jednu malou nevýhodu, ke kořenům neproudí moc vzduchu. Člověk došel již dále, supermoderní metodou je dnes aero-hydro-ponie, tedy metoda, kdy se na kořeny bez drtě jen tak vlající ve vzduchu práší rozsolem výživného roztoku.

Rysy aerohydroponie
Pěstování pokojových rostlin bez půdy patří ke vcelku novému směru domácího pěstování rostlin. Obecný název pro bezpůdní pěstování rostlin je hydroponie. Je to  jeden ze způsobů pěstování kultur bez půdy a to v živném roztoku. Charakteristickým rysem hydroponie je pěstování rostlin v umělém živném prostředí, kde jsou všechny požadované prvky v lehce stravitelně formě, a to sice formou roztoku. Jako náhrada půdy mohou být pro aerohydroponii využity organické substráty, voda, ale také záměrně připravené živné roztoky. Možnost použít náhradu půdy se dá vysvětlit tím, že půda přináší rostlině pouze 5% minerálních elementů. Zbývajících 95% si rostlina za pomoci sluneční energie sama vytváří z vody a oxidu uhličitého. To znemaná, že minerální elemety jsou jen základné stavební strukturou, která je pak plněná volnou a přirozenou  univerzální energií!! Kdo tady pochopil??

První stavba
Jak je vidět z fotky, vyrobil jsem impozantní monstrum vysoké dva metry. Pojme 130 sazenic. Hned  jsme to s Nerem vyfotili :)
....
Celý sloup se postaví do sběrné nádrže, třeba odpadkový koš s poklopem v němž je díra o průměru 150mm. Kompresorem se natlačí vzduch  do tlakové nádoby vyrobené z PETky na vodu a už to teče do kopce. Kloub z auta z primárného filtru na benzín dělá dokonalé kolínko nastrčené na osmičce duralové trubce která je z druhé strany ucpaná a má v sobě navrtanou řadu dírek čímž tvoří sprchu:)

pH metr a EC metr
Celá aero-hydro-ponie není žádná  alchymie. Je to jednoduchá věc. Potřebujeme k tomu živné roztoky a měřící pomůcky. pH metr vody a EC metr na hustotu roztoku. Pokud tyto věci neuhlídáme, velice rychle si můžeme poškodit zdraví pokud tam chemie dáme moc. A pokud zase málo, tak nám to jednoduše  neporoste. Přehled jak o konduktivitě roztoku tak jehop pH musíme mít dokonalý a musíme jej uhlídat. Obzvlášťě pokud svěříme systém do údržby blondýně, je potřeba věc vysvětliti mnohokráte a následně také řádně přezkoušeti ::))

Prašné trysky
Tyčka se projevila jako málo rozprašovací, do slova a písmene fungovala jako sprcha v koupelně. Na řadu proto přišly profi trysky v carbonové desce.
fotka

Sběrač roztoku
Jak již uvedeno výše, je jím obyčejný koš s víkem. Pozor, musí být vždy neprůhledný, protože světlo výživný roztok rychle degeneruje.
Ponorné čerpadlo nesmí být až na dně aby nesálo špínu která by ucpala trysky. Je potřeba nechat 5cm místo pro odkalení roztoku.

Časovač
Známá věc, koupíme v domácích potřebách.

Zajetí systému
Pozor, systém je potřeba řádně zaběhnout vodou a odstranit z něho bacily. Do vody se může přidávat peroxid vodíku, který udrží čisté prostředí (peroxid ničí bakterie, houby i plísně) a navíc podporuje okysličení roztoku. Doporučená dávka je 0,5 ml / 1 litr vody.

Rostlinky sazenice
Koupíme v každém zahradnictví kde nám nechají i ochutnat z toho co vlastně vypěstujeme. Samozřejmě musíme kupovat keříkové sazenice ne stromkové:) Logika že áno:))

Rokwool - kamenná vata - upozornění!
Ano,  je to ten podobný jako ve stavebnictví, ale POZOR!!!! UPOZORNĚNÍ!!!  NIKDY NEPOUŽÍVEJTE K PĚSTEBNÍM ÚČELŮM STAVEBNÍ ROCKWOOLKamenná vata pro stavební účely je impregnována proti ohni, vodě, plísním apod. obsahuje látky pro rostliny nepříznivé a její vlastnosti (retenční i chemické) nejsou vhodné pro pěstování rostlin!!!

Samozřejmě je jasné, že obratem dostanu kopu mailů Pavle pošli mi to:) Takže jsem rovnou uděla produkt - balkono-aero-hydro-ponie :)
V kitu dostanete:
- 1m roury s 80 dírama  na sazenice
- čerpadlo na výživný roztok
- desku s rozprašovači
- pH metr
- EC metr
- online podporu výměnou za fotorgrafie jak Vám to na balkoně roste!! Budu se z úrody těšit s Váma!! Za chvíli je jaro, ideální čas dát vše dohromady! Ať Vám to roste, a do konce roku ať máme v ČR tisíc zahrádek na balkonech ! :)
 
Typ pěstebního media  Počet keříků Rychlost  Roztok
Soil-Zem- Rašelina  24 Pomalé  Voda
Hydroponie - roztok - keramika kuličky 50 Středně rychlé 3in 1
Nutrient Film Technique 50  Rychlejší  3in 1 
Aeroponie - roztok - vzduch  50 Nejrychlejší  3in 1 mlha 

...

foto kitu

Cena kitu : Celkem 79  Eur  plus posta
Obsah:
- roura 1000 mm 80 sazenic
-cerpadlo
- meřáky
- deska s injektory
- špunty rokwol 80 ks

Potřebujete dokoupit
-Trojroztok kit - dodáme
-pH nivelátor - dodáme
-sazenice
-sběrný koš

Jak nastavit nutrienty
Jednoduchý způsob, jak nastavit množství nutrientů v zálivce přesně podle potřeb rostlin. Stačí pouze po zalévacím cyklu změřit hodnotu EC v odpadu a porovnat s EC připravené zálivky. Může dojít ke třem výsledkům:
- EC odtoku mnohem vyšší než EC přidaných živin. PŘEHNOJENÍ! Snižte EC zálivky a více zalévejte.
Počáteční příznaky šokového přehnojení: listy na vrcholech palic se otáčí směrem dolů. Při pomalém nástupu přehnojení jsou listy tmavě zelené, na konečcích se začne objevovat nekrosa (odumírají).
-EC odtoku přibližně stejný jako EC zálivky - kontrola pH v pořádku - OK! dobrá práce!!
-EC odtoku mnohem nižší než přidaných živin - přidat živiny - zvyšte EC zálivky.
Jednoduchý závěr: Pokud se nám vrací zálivka s vyšší koncentrací, naše rostiliny josu žíznvé a vzaly si z ní vodu. Pro další kolo zálivky tedy předáme vodu - tedy snízíme EC zálivky tak, aby se nám vracela ve správné hodnotě například 2 na měřáku. Tedy spustíme zálivku na 1.5 a vrátíli se 2 je to dobrá páce :) A také zábava a radost, že jems to vychytali:)) Zde platí raději méně než více!! A to stonásobně. Raději ať nám to pomaleji roste než pak jíst samou chemii jako je tomu v supermarktech !!